Bevezetés
Összeszedtem a kedvenc AI eszközeim webdesignerként. Jelenleg, azaz 2024-ben számomra ezek az eszközök segítenek a munkában. Azt hiszem már lecsillapodott a pánikhullám azzal kapcsolatban, hogy „az AI néhány hónapon belül elveszi a munkánkat”. Az viszont tény, hogy a fejlődéssel mindig erősen ajánlott tartani a lépést! Én is úgy gondolom, hogy érdemes minden új ötletet, új szemléletet és új eszközt kipróbálni. Ami jó azért hálásnak lenni és megtartani, ami pedig nem használható (vagy egyelőre nem használható) attól pedig megválni. Megmutatom, hogy most, amikor ezt a bejegyzést írom, hogyan néz ki az én listám a kedvenc AI eszközeimről.
Kedvenc AI eszközeim webdesignerként
Tiny png
A képek optimalizálásához már nagyon régóta használom a tinyPNG-t. Igazából előbb megismertem, és majd csak jóval később esett le, hogy amúgy ez is egy AI eszköz! A „drag and drop” módszerrel bedobom, majd néhány másodperc múlva letöltöm a képeket, amelyeket minőségromlás nélkül tömörít ez az online szoftver. Zseniális eszköz, egyszerű és ráadásul ingyenes. (Erről már itt írtam korábban.)
Pixelcut.ai – képek feljavítása AI-al
A pixelcut.ai oldalt nem olyan régen fedeztem fel. Több eszközük is van, én viszont tőlük csak a „kép feljavítás”(image upscaler) funkciót szoktam használni. Röviden a lényege, hogy képes bizonyos mértékig feljavítani a fotóinkat, képeinket. Több hasonszőrű társa is létezik már a neten, eddig nekem ez az oldal volt a legszimpatikusabb. Fizetős változata is van, de napi limittel ingyenesen is lehet használni.
Csodát persze ez az eszköz sem tud csinálni egy olyan képből ami 2 pixelből áll, de tényleg egész jól fel tudja javítani a fotókat.
Tengr.ai – képek generálása
A Tengr.ai egy képgeneráló eszköz. Oké, de képek generálásához rengeteg eszköz áll ma már rendelkezésünkre, miért pont a tengr ai? A válasz, hogy ezen kezdtem el gyakorolni a képgenerálást és egyelőre leragadtam ennél az eszköznél. (Ez viszont nem sokáig lesz így.) A tengr.ai szöveges promptokkal generál képeket. Meg lehet adni a képek méretarányát, különböző stílusbeállításokat és ha szeretnénk képes az elkészült képeinkből is tovább dolgozni. Plusz érdekessége, hogy egyébként magyar csapat fejleszti. Előfizetős, de ingyenesen is lehet használni. Regisztráció után egy előre meghatározott megújuló napi limittel lehet kreatívkodni benne.
Chat gpt – szövegek generálása, inspirálódás
A ChatGPT-t szerintem nagyon kevés embernek kellhet bemutatnom. Egy mesterséges intelligencia alapú chatbot. Szuper hasznos és szerintem még mindig nem használom ki elég jól a benne rejlő lehetőségeket, pedig igyekszek.
Amiben nekem segít: kulcsszókutatás, keresőoptimalizálás, szakmai és egyéb kapcsolódó információk gyűjtése, tartalomgyártás, szövegírás (hatalmas mankó), random inspirációk
Meg sem tudom mondani hányszor fordult elő, hogy kutakodtam egy adott témával kapcsolatban, és olyan választ adott, ami még több és több ötletet ébresztett bennem. Szóval… szeretem használni!
userpersona.dev – perszónák megalkotásához inspiráció
A userpersona.dev segítségével már csupán néhány kattintással létrehozhatunk perszónákat. Gyors és egyszerű. Egy rövid leírás megadása után már generálhatjuk is fiktív célcsoportunk alakjait. Egy az egyben soha nem szoktam felhasználni ezeket a tartalmakat, viszont néha jó innen inspirálódni. Időnként tényleg hasznos számomra és néhány projektnél számodra is lehet jó ötletforrás. Vannak fizetős szolgáltatásaik is, de ez a funkció ingyenes.
relume.io – drótvázakhoz inspiráció
A relume.io is egy olyan eszköz amit az utóbbi néhány hétben kezdtem el használni. Képes oldaltérképek (sitemap), drótvázat (wireframe) és akár komplett webdesign generálását is megoldani. Én személy szerint drótvázakat szoktam vele legeneráltatni, hogy inspiráljon és még véletlenül se ragadjak meg ugyanazoknál a weboldal sémáknál. Szeretem, mert felfrissíti az elképzeléseim és néha innen is tudok nyerni egy-egy ötletet az elrendezéshez.
Az ingyenes verzió mellett fizetős előfizetés is elérhető(ha limit nélkül szeretnél dolgozni és több funkciót kihasználva), én egyelőre itt is az ingyenes verziót tesztelgetem.
dora.run – a webdesignhoz inspiráció
A dora.run segítségével a webdesignhoz szerezhetünk új ötleteket. Itt is elég megadnunk egy szöveges utasítást, és a rendszer automatikusan létrehozza a webdesignt. Random egyedi elrendezéseket hoz létre, egyedi színekkel, egyedi képekkel és szövegekkel. Csodálatos ötletszerzéshez! Néha vicces, ahogy a képek tele vannak még hibákkal és torz elemekkel, de mindig egy új és érdekes tartalmat hoz létre, amiből bátran lehet szemezgetni.
Összefoglalás
Ezek tehát az én kedvenc AI eszközeim. Így, hogy összeszedtem és írtam róluk röviden, már látszik: Az AI eszközöket egyelőre túlnyomórész inspirálódáshoz használom. Abban viszont számomra hihetetlen hasznosak!
Annyi biztos, hogy továbbra is figyelni fogom a megjelenésüket és ha lényegesen változni fog a listám, itt írok majd róla. Addig is remélem érdekes és hasznos volt számodra ez a rövid kis bejelentkezés!