Bevezetés
Hogyan készül el nálam egy egyedi wordpress sablon? Hogyan teljesít az előre elkészített wordpress sablonokkal szemben? Vizsgáljuk meg a lehetőségeket! Minden módszernek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
WordPress weboldalak
A WordPress az egyik legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer a világon, segítségével több módszerrel is létre lehet hozni weboldalakat. Ezeket a lehetőségeket fogjuk most közelebbről megvizsgálni.
Oké, de mi az a WordPress? A WordPress egy nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer (CMS), amelyet eredetileg blogoláshoz hoztak létre, de addig fejlesztgették, hogy mára az egyik legnépszerűbb eszköz lett weboldalak, blogok és online áruházak létrehozására. Az interneten fellelhető weboldalak jelentős százaléka wordpress alapú. A wordpress hivatalos weboldala: https://wordpress.org
Hogyan használjuk a rendszert? Segítségével a felhasználók többféle módon is hozhatnak létre weboldalakat: előre elkészített sablonok használatával, oldalépítő bővítmények segítségével, vagy egyedi készítésű sablonok alkalmazásával.
Bármelyik megoldást is választjuk, mindenképpen szükségünk lesz domain címre ill. egy tárhelyre.
Maga a wordpress motor ingyenes. Bárki feltelepítheti, használhatja, vagy fejlesztheti. Sablon nélkül viszont nem fogod tudni használni, ezért jöttek létre erre a különböző megoldások.
Előre elkészített wordpress sablon
A Megjelenés Sablonok menüpont alatt, a felső sávban az „új sablon hozzáadása” gombra kattintva nagyon sok lehetőség között böngészhetsz. Nézzük meg ezeknek a sablonoknak az előnyeit és hátrányait.
Nézzük meg milyen előnyökkel ill. hátrányokkal jár, ha egy előre elkészített wordpress sablon mellett döntesz:
Egy előre elkészített wordpress sablon előnyei
Költséghatékony: Az előre elkészített sablonok ingyenesek vagy olcsóbbak, mint az oldalépítők vagy az egyedi készítésű sablonok.
Azonnal használhatóak: Néhány kattintással telepíthetők és testre szabhatók, így ha rendelkezésre állnak a tartalmaid, rövid idő alatt elkészíthető egy működő weboldal.
Széles a választék: A különböző iparágak és felhasználási területek számára egyre szélesebb választékban elérhetőek a különféle sablonok.
Egy előre elkészített wordpress sablon hátrányai
Korlátozottan testre szabhatóak: Bár az előre elkészített sablonokat egyedi tartalommal töltjük fel, a lehetőségeink gyakran korlátozottak miatta. Speciális igényeknél, könnyen előfordulhat, hogy a sablon nem tud minden követelménynek megfelelni.
Középszerű megjelenés: Mivel sokan használják ugyanazokat a sablonokat, weboldalad könnyen bekerülhet a középszerű, unalmas kategóriába. Az elcsépelt sablonokkal nehéz egyedi megjelenést elérni.
Teljesítmény problémák: Egyes sablonok túl sok felesleges funkciót és bővítményt tartalmaznak, amelyek lassíthatják a weboldal teljesítményét. Ez egy rakás problémát ránthat magával, többek között negatív hatással lehet a felhasználói élményre és a SEO-ra.
WordPress weboldal oldalépítővel
Ezek az oldalépítők vizuális szerkesztői felületeket kínálnak, ahol a felhasználók drag-and-drop módszerrel hozhatnak létre ill. módosíthatnak oldalakat. Ilyen oldalépítő például: Divi. Elementor, Beaver Builder, WPBakery, stb.
A wordpress oldalépítők előnyei
Rugalmasak: Az oldalépítők, mint például az Elementor, a Beaver Builder, vagy a Divi, nagyfokú rugalmasságot kínálnak. Ezekkel az eszközökkel az oldalépítő tudásának keretein belül létrehozhatsz egyedi elrendezésű weboldalakat, kódolás nélkül.
Egyszerű a használatuk: Az oldalépítők drag-and-drop felületét könnyű használni. Egyszerűen hozzáadhatunk új elemeket, módosíthatjuk a meglévőket és azonnal láthatjuk a változtatásokat.
Előre elkészített blokkokat is tartalmaznak: A fejlesztők gyakran előre elkészített blokkokkal igyekeznek hatékonyabbá illetve könnyűvé tenni a weboldalkészítést.
A wordpress oldalépítők hátrányai
A költségeik magasra tudnak rugni: Bár léteznek ingyenes oldalépítők, a legtöbb prémium funkciót ezeknél is csak a fizetős verziókban érhetjük el. Ezen kívül a legnépszerűbbeknek havi vagy éves díja van, amit a tárhely ill. domain mellett folyamatosan fizetned kell.
Teljesítmény problémák adódhatnak: Az oldalépítők által generált kód gyakran bonyolultabb és nagyobb méretű, mint az egyedi készítésű sablonok esetében. Ez lassíthatja a weboldal betöltési idejét és rontja a teljesítményt. Sok felesleges funkció és kód terheli az így készült weboldalakat, főleg ha meggondolatlanul halmozzuk hegyre halomra a plusz bővítményeket.
Meg kell tanulni jól használni: Az oldalépítők használata egyszerű, viszont így is viszonylag sok időt vehet igénybe, ha valaki először találkozik ilyesmivel. Könnyen és gyorsan össze lehet vele rakni egy valahogy működő weboldalt, egy jó minőségű weboldal létrehozásához viszont tanulni és tájékozódni kell. Különben a rendszert hibáztatjuk majd, hogy „lassú” és „használhatatlan”, és nem foglalkozunk azzal a ténnyel, hogy szegény weboldalunk próbál a felszínen maradni, miközben mi felesleges animációkkal, kiegészítőkkel és 5gb-os képekkel terheljük. 😀 )
Egyedi wordpress sablon
Az egyedi wordpress sablon készítése az én egyik „szuper erőm”! 🙂 Ez az a módszer, amikor html, css, php és egy kis javascript segítségével a nulláról felépítünk egy egyedi designnal és funkciókkal rendelkező weboldalt.
Egy egyedi wordpress sablon előnyei
Teljesen testreszabható: Az egyedi wordpress sablon lehetővé teszi, hogy pontosan olyan weboldalt hozzunk létre, amit a webdesign terveken vizualizáltunk. Minden elemet ill. funkciót a saját igényeinkre szabhatunk, így egyedi megjelenést és funkcionalitást érhetünk el. Nincs felesleges kódsor, csupán azok a kódok amik a te weboldalad működéséhez szükségesek, illetve a wordpress motor alapvető működéséhez szükséges minimumok.
Jobb teljesítmény érhető el vele: Egy egyedi wordpress sablon optimalizált kódokat tartalmaz, amely javítja a weboldal betöltési idejét, teljesítményét és használhatóságát. Így javul a felhasználói élmény és előkelőbb helyeket érhet el a weboldalad a keresők találati listáján.
Egyediség: Ha egy egyedi wordpress sablon mellett döntünk, biztosak lehetünk abban, hogy weboldalunk egyedi és megkülönböztethető lesz. Ez márkaépítés szempontjából kiemelten fontos lehet. Design szempontjából tehát nem korlátoz semmi, csak a kreativitás és a weboldal konvenciók. (konvenció például, hogy: a navigációt az emberek nagy része a képernyő tetején keresi) 🙂
Egy egyedi wordpress sablon hátrányai
Egyszeri magas költség: Az egyedi fejlesztésű sablonnal készült weboldalaknak van egy egyszeri költsége, amely magas lehet azok számára akik egy egyszerű névjegy oldalt szeretnének vállalkozásuknak. A fejlesztők és designerek munkájának árait akkor szokták átértékelni, amikor komplex funkciókat és egyedi dizájnt kell megvalósítani, amit a sablonok már csak részben képesek megoldani.
Időigényesebb a megtervezése: Egy egyedi wordpress sablon elkészítése hosszabb időt vehet igénybe, mint az előre elkészített sablonok vagy oldalépítők alkalmazása.
Együttműködést igényel a designerrel: Van olyan aki számára frusztrációt okoz, hogy másra kell bíznia a weboldala elkészítését. Ezt át lehet hidalni azzal, ha egy olyan designert keresünk akivel emberileg is tudunk kapcsolódni, ez segíthet átlendülni a kezdeti nehézségeken.
Megjegyzés: A „magas költség” és a „hosszú idő” relatív fogalmak. Biztosan te is tapasztaltad már különböző helyzetekben, hogy amikor egy komplexebb feladatba bevonsz egy szakértőt, minden sokkal egyszerűbben és gyorsabban zajlik. (Amikor egy probléma megoldása szinte már élménnyé válik. 🙂 )
Egy webdesigner-rel való együttműködés is ilyen. Nemcsak esztétikailag és technikailag magas színvonalú weboldalt eredményez, hanem időt és erőforrásokat takarít meg neked. Megkímél a felesleges vakvágányoktól és hatékonyan támogatja vállalkozásod a jövőre nézve.
Hogyan készül el egy egyedi wordpress sablon?
Térjünk rá a wordpress sablon készítésre. Kódsorokat nem fogok írni, csak nagy vonalakban írok a fejlesztés menetéről.
Első körben lekódolom a végleges webdesign terv alapján a weboldal statikus vázát, html + css segítségével.
A wordpress különböző fájlokból épít fel egy kész sablont. Ezeket a fájlokat töltöm fel FTP-n keresztül, majd a html + css kódokat úgy „darabolom fel” ezekhez a fájlokhoz, ahogy képes értelmezni a wordpress.
pl: index.php, header.php, footer.php, archive.php, single.php, page.php, style.css, image könyvtár, javascript könyvtár, stb.
Minden fájl a funkciójának megfelelő egyedi php és javascript alap parancsokkal van ellátva, ezeket szoktam tovább bővíteni.
Miután ez megtörtént a wordpress felületén megjelenik a saját sablonunk. Bekapcsolom és ezen a ponton következnek a finomhangolások és animációk beállításai.
… és ezzel végül is az egyedi wordpress sablon elkészült! A fejlesztés a további funkciók, bővítmények és integrációk bekötésével szokott folytatódni.
Így leírva ez egy rövid munkafolyamatnak tűnhet… a különböző részletek kidolgozása közben viszont akár órák is eltelhetnek. (Ez leginkább akkor igaz amikor valamilyen teljesen egyedi, új funkciót kell kidolgoznom.) Ennek ellenére nagyon szeretem amit csinálok! 🙂
Összefoglalás
Akkor most melyik a legjobb választás? A legjobb választás attól függ, hogy milyen célok eléréséért és milyen költségvetéssel szeretnéd létrehozni a weboldalad.
Egy előre elkészített wordpress sablon ideális lehet kis költségvetésű projektekhez, gyors megoldásokhoz és tényleg egyszerű weboldalakhoz.
Egy oldalépítő remek választás, ha rugalmasan és kódolási ismeretek nélkül szeretnénk egyedi megjelenést és funkcionalitást elérni.
Az egyedi fejlesztésű wordpress sablon pedig akkor lehet a legjobb megoldás számodra, ha különleges igényekkel rendelkezel, és kész vagy inkább egyszer egy nagyobb összegeket rászánni, hogy néhány hét alatt elkészüljön a szükségeidhez igazodó weboldalad.
Összességében mindhárom megközelítésnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Remélem hasznos volt számodra ez a cikk, ha maradt még kérdésed, írj nekem bátran! 🙂 Vagy ha te is szeretnél egy egyedi fejlesztésű weboldalt, itt tudsz tőlem egyedi árajánlatot kérni!