Bevezetés
Eljutottál addig, hogy szeretnél egy weboldalt. Most jöhet a nagy kérdés: hogyan valósítsd meg? Ez az útmutató segít eligazodni a lehetőségek között, hogy megtaláld a legjobb megoldást. Az igényeidtől függ,hogy melyik módszer számodra a legmegfelelőbb.
Az első lépés: Határozd meg pontosan az igényeid!
Gondold végig az alábbi kérdéseket:
Mi a weboldalad célja?
Milyen funkciókra van szükséged? (pl. kapcsolatfelvétel, online foglalás)
Mennyi ideig szeretnéd használni a weboldalad? (pl: Legyen időtálló, vagy csak egy kampány erejéig van rá szükséged?)
Mekkora anyagi kerettel rendelkezel?
Weboldaltípusok vállalkozóknak
Egy oldalas weboldal (Landing page)
Egyszerű és gyors megoldás, ha egy konkrét szolgáltatást szeretnél bemutatni. pl: időszakos akciók, kampányok, új szolgáltatások bevezetése, vagy coming soon oldal (amíg fejlesztés alatt áll egy összetettebb weboldal)
Ahogy a neve is sugallja, egy oldal az egész, ahol a navigációs menüre is csupán azért van szükség, hogy kattintásra automatikusan a releváns tartalomhoz görgessen.
De mi a helyzet, ha nincs sok tartalmad? Nem elég egy ilyen oldal?
A helyzet az, hogy nem! Kampányokhoz és időszakos akciókhoz tényleg szuper megoldás egy landing page, de üzleti weboldalként nem igazán állja meg a helyét, mert a seo értékük nagyon alacsony. A keresők nem nagyon vesznek róluk tudomást. Így ha jelenleg nincs sok tartalmad és különlegesebb beépített funkciókra sincs szükséged, akkor is érdemes minimum egy több oldalas weboldalban gondolkodnod, hacsak nem a fenntebb felsorolt célok egyikét szeretnéd elérni.
Sales oldal
Bár szintén egy oldalas weboldal, egy sales oldalnak egyetlen célja lehet: az eladás. Technikailag tényleg annyit tud, mint egy landing page, de a küldetését akkor tölti be, ha jól tudja tálalni és eladni a szolgáltatásaid vagy termékeid. Addig működnek az ilyen oldalak, amíg él az adott akciód.
Több oldalas weboldal
Sokak számára ez a legkézenfekvőbb megoldás.
Egy több oldalas honlap célja, hogy igényesen bemutassa a vállalkozásodat, támogassa a munkád, és akár közvetve, akár közvetlenül segítse a termékeid vagy szolgáltatásaid értékesítését. Különböző funkciókkal, például kapcsolatfelvételi űrlapokkal, automatizációkkal vagy akár integrált fizetési rendszerekkel is bővítheted.
Egy blog vezetésével pedig hosszú távon még mindig egészen jó eredményeket érhetsz el a keresőben.
Webáruház
A webáruház röviden egy több oldalas weboldal, amely rendelkezik az online vásárláshoz szükséges kiegészítő funkciókkal és sok más felülettel (pl: kosár vagy pénztár oldal).
A kialakítás minden esetben a vállalkozás igényeitől függ: lehet végtelenül egyszerű vagy egy nagyon komplex rendszer is, amely több fizetési módot, készletkezelést és különböző marketing eszközöket alkalmaz.
Weboldal tagsági rendszerekkel
Több oldalas weboldal, amely többek között kiegészül egy belső felülettel a regisztrált felhasználóid vagy előfizetőid számára.
Miután körvonalazódott benned, hogy pontosan mit is szeretnél, tovább tudsz lépni a megvalósítási lehetőségeidre.
El lehet készíteni ingyenesen egy üzleti weboldalt?
Weboldal készítésre van ingyenes megoldás, üzleti weboldal készítésre szerintem nincs teljesen ingyenes megoldás. Megmagyarázom!
Vannak olyan weboldal készítő platformok ahol regisztáció után bárki percek alatt létre tud hozni egy domain címet és egy egyszerű weboldalt. pl: Wix, Webnode és társai
Egy üzleti weboldal esetében azonban ez eleve elvetendő ötlet, mert nem lesz egyedi a domain címed, hanem valahogy így fog festeni: „vallalkozasod.wixsite.com” és korlátozottan testreszabható sablonokból kell dolgoznod. Ezeket az eszközöket használva is lehet egyébként egyedi a domain címed és elérhetőek sok esetben egyedi funkciók és prémium sablonok, de ezekért már fizetned kell.
Szóval domain címre és tárhelyre mindenképpen szükséged lesz!
Akármelyik verzió mellett döntesz, szükséged lesz egy domain címre és egy tárhelyre. A későbbi bonyodalmak elkerülése érdekében EGY megbízható helyen igényeld mindkettőt. (Hidd el, hogy sok hajszálad megőrzi így az eredeti színét.)
Lehetőségeid üzleti weboldal készítéséhez
Ha saját magad szeretnéd elkészíteni
Ha saját magad szeretnéd elkészíteni a weboldalad, azt javaslom, hogy használj tartalomkezelő rendszereket. (CMS) pl: WordPress, Joomla, Drupal, PrestaShop
Telepítésük és használatuk teljesen ingyenes. Ha szeretnéd egyedibbé tenni vagy bővíteni különböző funkciókkal, vásárolhatsz hozzájuk sablonokat, bővítményeket vagy oldalépítőket. Ezek egyszeri-, éves- vagy havidíjas szolgáltatások is lehetnek. pl: wordpress esetében Divi vagy Elementor oldalépítő
Előnye ezeknek a rendszereknek, hogy kódolás nélkül saját magad is felépítheted a weboldalad, az ún. „drag and drop” módszerrel. Hátránya, hogy sok időt kell ráfordítanod, mert magadnak kell utánajárnod minden apró részletnek… és sok az „apró részlet”. (képek optimalizálása, kötelező elemek beállítása, seo és analitikai beállítások, stb.)
Ezek közül én a WordPress-t javaslom, ha a CMS rendszerek közül kellene neked ajánlanom egyet. Ingyenes, rengeteg kiegészítővel rendelkezik, bővíthető, bármikor fejleszthető és az interneten fellelhető weboldalak kb 40-60%-a wordpress alapú. Tapasztalatok alapján gyakran kapnak előkelő helyeket a keresőtalálatok listáján. Persze ez utóbbi nem csak a rendszertől függ.
Weboldal egy fejlesztővel
A tartalomkezelők(CMS) nagyon jó alapot nyújtanak az egyedi kódoláshoz is. Ez azt jelenti, hogy a rendszert felhasználva egy fejlesztő létre tud hozni teljesen egyedi weboldalakat, egészen rövid idő alatt.
A módszer előnye, hogy így a designhoz illeszkedő sablon jön létre minimalizálva a felesleges kódsorokat, amelyek csak lassítanák a weboldalad. Kiegészíthető speciális funkciókkal, integrációkkal(pl: google térkép) és akár egyedi bővítményekkel is. Ez azért jó mert, így optimalizálható a weboldal sebessége, ami nagy hatással lehet a felhasználói élményre és a keresőmotorok rangsorolására.
Hátránya, hogy drágább. Általában egy egyszeri projekt díjat szoktak felszámolni a webdesignerek és/vagy fejlesztők, illetve a karbantartást is érdemes ilyenkor megfontolnod, ugyanis legalább havi szinten érdemes elvégezni néhány frissítést, hogy többek között biztonságban tudhasd a saját és látogatóid adatait. (Bár ez az összes rendszerre igaz.) Ezt is ki lehet szervezni egy webdesignernek/fejlesztőnek vagy elvégezheted magad is.
Hogy mi a drága, az viszont egy relatív fogalom. Ha sok időd van, elindulhatsz egy ingyenes keretrendszert használva, sok tanulással, de ha gyorsítósávon szeretnéd felépíteni márkád online jelenlétét, akkor érdemes szakembert keresned, aki végigvezet és tanácsokkal lát el a weboldalad építése során.
Én WordPress tartalomkezelő rendszert használva fejlesztek weboldalakat. Ezért ha kérdésed van a témával kapcsolatban vagy te is szeretnél egy ilyen egyedi fejlesztésű online otthont keress bátran!
Weboldal fejlesztői csapattal
Egy profi fejlesztői csapat segítségével teljes mértékben testreszabott, platformfüggetlen weboldalt készíttethetsz, amely pontosan illeszkedik az igényeidhez és céged profiljához, mivel a gondolattól az utolsó kódsorig rád van szabva.
Előnye,hogy egy kis túlzással semmilyen funkció és design elem létrehozása nem jelent akadályt, a végtelenségig bővíthető és egyetlen felesleges kódsor sem lassítja.
Hátránya, hogy nem csak a létrehozáshoz szükséges költségei magasak, hanem az üzemeltetése és a karbantartása is. Adott esetben sok időbe telhet feltárni és kijavítani a hibákat(ez abszolút a fejlesztőktől és a létrehozott környezettől függ), mivel nincs hozzá interneten fellelhető információ, csak a fejlesztők által létrehozott dokumentációk nyújthatnak némi támaszt.
Akkor válaszd ezt, ha nagy anyagi kerettel rendelkezel és számít, hogy minden porcikájában egyedi legyen a weboldalad.
Záró gondolatok
Egy hobbi weboldalhoz tökéletesen elég lehet egy wix weboldal.
Ha saját magad szeretnéd vállalkozásod weboldalát elkészíteni, egy domain és egy tárhely megvásárlásával is egészen jó lehetőségeid vannak, csak tényleg sokat kell tájékozódni különböző témákban.
Ha webdesignerrel/fejlesztővel dolgozol, egy egyszeri nagyobb kiadással kell számolnod, viszont gyorsítósávon és támogatással fog elindulni a weboldalad.
Ha fejlesztőcsapattal dolgozol nincs lehetetlen, viszont magas árakkal és hosszabb fejlesztési idővel kell kalkulálnod.
A weboldalad a vállalkozásod digitális arca. Az ideális megoldás attól függ, milyen célokat tűztél ki és milyen forrásokkal rendelkezel. Ha segítségre van szükséged, vagy szeretnéd, hogy közösen alakítsuk ki a tökéletes online jelenléted, keress bátran!
Remélem hasznos volt számodra ez a bejegyzés és segítettem neked, hogy nagyobb rálátást szerezz a témában!